Co Nejist po Plombe?

Chraň svůj chrup: Potraviny a nápoje, kterým by se měl vyhnout po plombování

Víte, jak jsem během posledních pár let skrze blog informoval o různých zdravotních potížích, které mě potkaly. Dnes je to případ nedávného plombování, kam mě Matějovi sladkosti z lednice donutily. Už mi jen ten zvuk vrtáku nahání hrůzu! Ale kdo by odolal rozezláté čokoládě nebo lízátku s příchutí ovocného koktejlu, že? Když jsem pak seděl v ordinaci s otevřenou pusou a komítkem v zubech, přišla mi na mysl otázka: "Co teď smím jíst a co ne?" Pro ty z vás, kteří se ocitli nebo ocitnou v této situaci, je tento článek. Rozhodl jsem se vyzkoumat, které potraviny a nápoje byste měli po plombování vyhnout.

Důvody pro omezení jídla a pití po plombování

Plomba je citlivá. Nedávno aplikovaná plomba potřebuje čas, aby správně zatvrdla a zvládla nápor, který na ni klade naše každodenní strava. Pokud jí nedáme dostatek času, riskujeme, že se může uvolnit a vypustit bakterii zpět do našeho úst. Je to jako když nám Matěj postaví hrad z lega a my ho pak nechtěně rozkopeme. Proto se vyplatí vědět, jakým potravinám se vyhnout, aby vaše nová plomba měla šanci správně se upevnit.

Rozlousknout ořech: Tvrdé a křupavé potraviny

První skupinou potravin, které byste měli po plombování limitovat, jsou ty tvrdé a křupavé. Patří sem například ořechy, nakládané okurky nebo tvrdé cukrovinky jakou je bonbón. Ústní dutina je po plombování citlivá a takovéto potraviny mohou plombu poškodit nebo dokonce vyrazit. Můžete si představit, jak by to bylo, kdyby Matěj šel po plombování a hned se zakousl do lízátku - nakonec bychom se zubní pohotovostí stali osobními přáteli.

Mimochodem, je zajímavé, že tvrdé a křupavé potraviny nám také poskytují radost z jídla. Je to dáno tím, že zvuk křupání funguje jako takzvaný zvukový zesilovač chuti. Toto je jeden z důvodů, proč jsou chipsy a popcorn tak oblíbené. Ale pokud máte plombu, zřejmě budete muset na chvíli pozastavit svou závislost na těchto delikatesách.

Čas na ledovou kávu: Extrémně studené a horké nápoje

Druhou skupinou, které bychom se měli vyhnout, jsou nápoje s extrémními teplotami. Myslím tím ledové nápoje a horké čaje nebo kávy. Stejně jako tvrdé a křupavé potraviny, tak i tyto nápoje mohou být pro plombu náročné. Studené nápoje mohou způsobit citlivost a bolest, zatímco horké můžou způsobit uvolnění plomby. Představte si, jak by to bylo, kdybych po návštěvě zubaře vypil velký hrnek horké kávy - výsledek bychom mohli porovnat s ledovým praskáním skleněného džbánku.

Je kuriózní, že jsme zvyklí na konzumaci extrémně horkých a studených pokrmů a nápojů. Kvůli naší zálibě v kávě a ledových nápojích jsme tak často odsuzováni k výhružkám od našeho zubaře. Ale i přesto je dobré si uvědomit, že po plombování bychom měli tyto nápoje omezit, alespoň do doby, než se nám plomba úplně zahojí.

Zapomeňte na lepivost: Lepivé a mastné potraviny

Představte si, jak by to bylo, kdyby Matěj po návštěvě zubaře rozbil několik žvýkaček dohromady a pak si je dal do pusy. Kanálky měl by následující dva dny zablokované a já bych se musel vrátit ke zubaři, abych ho zachránil. A přesně tak to je s lepivými potravinami - ty mohou způsobit, že se plomba uvolní. Takže se vyhněte žvýkačkám, karamele, taffy a podobným potravinám.

Mastné potraviny jako třeba francouzské brambůrky nebo pizza se mohou také problém stát. Mastnota se může dostat pod plombu a zmenšit její uchycení. A tak jako všechno ostatní, co milujeme, i tyto potraviny musíme po plombování omezit. Ale nebojte se, jak už jsem vždy říkal, vše je v pořádku s mírou - a jakmile se váš zub uzdraví, můžete se k těmto delikatesám vrátit beze strachu.

Lukáš Horák

Lukáš Horák

Jsem stomatolog se specializací na zubní hygienu a odontologii. Pracuji v soukromé praxi v Brně, kde se z velké části věnuji prevenci a péči o zdravý úsměv svých pacientů. Ve svém volném čase píši odborné články a blogy na téma péče o zuby a ústní dutinu, kterými se snažím šířit povědomí a vědomosti o důležitosti péče o zuby. Vždy se snažím poskytnout svým pacientům nejlepší péči a informace o ústní zdravotní péči. Rád zdůrazňuji význam pravidelných kontrol a správné techniky čištění zubů v každodenním životě.

zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář