Víte, jak jsem během posledních pár let skrze blog informoval o různých zdravotních potížích, které mě potkaly. Dnes je to případ nedávného plombování, kam mě Matějovi sladkosti z lednice donutily. Už mi jen ten zvuk vrtáku nahání hrůzu! Ale kdo by odolal rozezláté čokoládě nebo lízátku s příchutí ovocného koktejlu, že? Když jsem pak seděl v ordinaci s otevřenou pusou a komítkem v zubech, přišla mi na mysl otázka: "Co teď smím jíst a co ne?" Pro ty z vás, kteří se ocitli nebo ocitnou v této situaci, je tento článek. Rozhodl jsem se vyzkoumat, které potraviny a nápoje byste měli po plombování vyhnout.
Plomba je citlivá. Nedávno aplikovaná plomba potřebuje čas, aby správně zatvrdla a zvládla nápor, který na ni klade naše každodenní strava. Pokud jí nedáme dostatek času, riskujeme, že se může uvolnit a vypustit bakterii zpět do našeho úst. Je to jako když nám Matěj postaví hrad z lega a my ho pak nechtěně rozkopeme. Proto se vyplatí vědět, jakým potravinám se vyhnout, aby vaše nová plomba měla šanci správně se upevnit.
První skupinou potravin, které byste měli po plombování limitovat, jsou ty tvrdé a křupavé. Patří sem například ořechy, nakládané okurky nebo tvrdé cukrovinky jakou je bonbón. Ústní dutina je po plombování citlivá a takovéto potraviny mohou plombu poškodit nebo dokonce vyrazit. Můžete si představit, jak by to bylo, kdyby Matěj šel po plombování a hned se zakousl do lízátku - nakonec bychom se zubní pohotovostí stali osobními přáteli.
Mimochodem, je zajímavé, že tvrdé a křupavé potraviny nám také poskytují radost z jídla. Je to dáno tím, že zvuk křupání funguje jako takzvaný zvukový zesilovač chuti. Toto je jeden z důvodů, proč jsou chipsy a popcorn tak oblíbené. Ale pokud máte plombu, zřejmě budete muset na chvíli pozastavit svou závislost na těchto delikatesách.
Druhou skupinou, které bychom se měli vyhnout, jsou nápoje s extrémními teplotami. Myslím tím ledové nápoje a horké čaje nebo kávy. Stejně jako tvrdé a křupavé potraviny, tak i tyto nápoje mohou být pro plombu náročné. Studené nápoje mohou způsobit citlivost a bolest, zatímco horké můžou způsobit uvolnění plomby. Představte si, jak by to bylo, kdybych po návštěvě zubaře vypil velký hrnek horké kávy - výsledek bychom mohli porovnat s ledovým praskáním skleněného džbánku.
Je kuriózní, že jsme zvyklí na konzumaci extrémně horkých a studených pokrmů a nápojů. Kvůli naší zálibě v kávě a ledových nápojích jsme tak často odsuzováni k výhružkám od našeho zubaře. Ale i přesto je dobré si uvědomit, že po plombování bychom měli tyto nápoje omezit, alespoň do doby, než se nám plomba úplně zahojí.
Představte si, jak by to bylo, kdyby Matěj po návštěvě zubaře rozbil několik žvýkaček dohromady a pak si je dal do pusy. Kanálky měl by následující dva dny zablokované a já bych se musel vrátit ke zubaři, abych ho zachránil. A přesně tak to je s lepivými potravinami - ty mohou způsobit, že se plomba uvolní. Takže se vyhněte žvýkačkám, karamele, taffy a podobným potravinám.
Mastné potraviny jako třeba francouzské brambůrky nebo pizza se mohou také problém stát. Mastnota se může dostat pod plombu a zmenšit její uchycení. A tak jako všechno ostatní, co milujeme, i tyto potraviny musíme po plombování omezit. Ale nebojte se, jak už jsem vždy říkal, vše je v pořádku s mírou - a jakmile se váš zub uzdraví, můžete se k těmto delikatesám vrátit beze strachu.
Lukáš Horák
Jsem stomatolog se specializací na zubní hygienu a odontologii. Pracuji v soukromé praxi v Brně, kde se z velké části věnuji prevenci a péči o zdravý úsměv svých pacientů. Ve svém volném čase píši odborné články a blogy na téma péče o zuby a ústní dutinu, kterými se snažím šířit povědomí a vědomosti o důležitosti péče o zuby. Vždy se snažím poskytnout svým pacientům nejlepší péči a informace o ústní zdravotní péči. Rád zdůrazňuji význam pravidelných kontrol a správné techniky čištění zubů v každodenním životě.
zobrazit všechny příspěvkyNapsat komentář