Jak mít krásně bílé zuby přirozenou cestou: Nejlepší tipy a triky

Proč je důležité mít bílé zuby?

Mít bílé zuby nemusí být jen otázkou estetiky, ale i zdraví. Přirozeně perlově bílé chrup může být vaší vizitkou, ať už se smějete na fotografii, nebo jen tak při setkání s přáteli. Ale věřte mi, není to jen o tom vypadat dobře na selfie. Když máte zuby zdravé a bílé, může to o vás říct hodně. Například že si dáváte záležet na své osobní hygieně, a že dbáte na to, co do sebe dáváte. A když se tematikou bělení zubů začnete zabývat, objevíte, že to je minové pole nejrůznějších rad, reklam a mýtů, ze kterých vám jde hlava kolem. Jako věrný občan Plzně, kde je pivo stejně tak kultovým nápojem jako Modrava řeka, mi nevěřte, když říkám, že miluji svůj zubní kartáček. Ano, miluji ho. Pro mě je to hrdina každého rána a večera. Jakmile si tím svojí malou zelenou obludkou pročistím zuby, s pocitem svěžesti v ústech, se cítím jako nový člověk. A možná právě proto jsem tento článek napsal. Chci sdílet, jak si udržet ty běloučké perličky v ústech, aniž bychom museli být otroky modních trendů nebo drahých procedur.

Co ovlivňuje barvu zubů?

Pokud chcete mít bílé zuby, měli byste vědět, co je naopak šedí a žlutí. Vedle genetiky, která nám může nadělit méně nebo více bílý odstín, je tu celá řada dalších faktorů. Je to jako s pečením chleba, kde každá ingredience hraje svou roli - pivo i červené víno přidávají zubům na temnotě, káva je barví do hněda, a kuřáci, ti jsou v první linii pro nasazení šedobéžové patiny. A to nemluvím o tom, co se děje uvnitř zubů, jelikož i některé léky a doplňky stravy mohou mít vliv na jejich zabarvení. A jak se to všechno skládá dohromady? Představte si, že vaše zuby jsou jako malířovo plátno, kde si život každý den přidá pár tahů štětcem. A když nejste pečlivý galerista, ten obraz se může postupně stát dost nevzhledným. Proto je pečlivá ústní hygiena a informovanost o tom, co lze dělat pro preventivní udržení bělosti zubů, klíčová.

Nejlepších praktik pro denní péči o zuby

Jak tedy čelit temným silám kávy, vína a času, co se snaží proměnit naše bílé zuby ve sbírku miniaturních slonovinových fosilií? Klíčem je denní péče. A teď přicházím s radami, které není těžké začlenit do vaší rutiny. Nejdříve, používejte zubní kartáček správně. Ne, skutečně správně - jemný tlak, šetrné krouživé pohyby, a nezapomínejte ani na jazyk! Pět mi, když se do toho zapojí elektrický zubní kartáček s tlakovým senzorem, je to jako mít mini rotační kartáčové pohony z autoumývárny přímo v puse. A pak je tu zubní pasta. Vyberte si tu, která deklaruje bělicí účinky a obsahuje fluorid - stane se vaším bílým rytířem v brnění při boji proti skvrnám. Dalšího spojence naleznete v zubní nitě neboli dentální stříbře, jež pomáhá vylovit z ústních zákoutí malé přeživší nepřátele bělosti. A aby toho nebylo málo, zapojte do svého rituálu i ústní vody. Neslouží jen k tomu, aby vám ústa provoněly jako máta z naší zahrádky, ale jsou i dobrým pomocníkem v boji proti plaku a bakteriím.

Přírodní metody bělení zubů

Jestliže jste jako já a máte raději přírodu než chemii, pak je možné, že vás zaujme několik domácích metod bělení zubů. Asi nejznámější je použití jedlé sody, která funguje jako jemný abrazivní čisticí prostředek. Já osobně mám pocit, že pokud by soda mohla mluvit, řekla by: "Podívej, jsem tvrdě pracující, skromná, avšak univerzální surovina!" Ale pozor, s její používáním to nesmíte přehánět, aby nedošlo k poškození skloviny. Pak je tu ještě aktivní uhlí, skoro jako zloděj - láká na sebe nečistoty a skvrny a nechá vaše zuby zářit. A co olejové vytahování, což je technika, kdy si koukáte olej v ústech jako dobře vychlazené Plzeňské pivo na slunci - jen to pivo pak rozhodně nepolykáte. Prý to má detoxikační účinky a může pomoci k bělejším zubům. Nemluvě o tom, že jablka nebo jahody mohou být pro vaše zuby jako nedělní wellness - čistí, masírují a posilují je. A v neposlední řadě, dodržování zdravé stravy je v tomto boji vaším nepostradatelným generálem.

Bělení zubů v zubní ordinaci

Někdy přijde chvíle, kdy všemi těmi domácími metodami nezískáte požadovanou bílost, a zamíříte za profesionálem. Zubní lékaři nabízejí různé metody, které mohou vaše zuby osvětlit o několik odstínů. Je to jako proměna přes noc - jste plni očekávání, sedíte na zubním křesle jako astronaut před startem a doufáte, že výsledek bude stát za to. A většinou stojí. Při bělení používají světelné nebo laserové záření a speciální bělicí gely, a doslova se tím snaží skvrny vymazat z vašeho úsměvu. Je to drahší, rychlejší a efektivní. Ale, dámy a pánové, i zde platí, že bez správné péče po bělení se brzy vrátíte tam, kde jste začali.

Dlouhodobá péče po bělení zubů

Tak jste se dočkali a vaše zuby září jako světlice nad Petřínem o Silvestru. Co teď? Hlavní je udržení výsledků. Přeměňte svou zubní hygienu v umění. Zkuste se vyhnout jídlům a nápojům, které zuby barví, nejméně 48 hodin po bělení. Představte si, že je to jako s novým tetováním - musíte se o to starat, aby váš náměstí Republiky úsměv zůstal co nejdéle svěží a krásný. Opětovné bělení pak nechejte na odborníky a neberte to do svých rukou jako východní vítr, který si v Connolly Street hraje s popelnicemi. A pokud máte pocit, že svou zubní péči nemůžete zdokonalit, poraďte se se svým zubním lékařem, který vás může nasměrovat a poradit, co můžete zlepšit.

Vliv bělení zubů na jejich zdraví

Můžeme hovořit o bělení do nekonečna, ale pojďme se podívat na to, jaký to má vliv na zdraví zubů. Nebojte se, nebude to hororový příběh, kde bych vás odradil od veškeré péče o bělejší úsměv. Na prvním místě je vždy zdraví zubů. Pokud se rozhodnete pro bělení, buďte si jisti, že vaše zuby jsou dostatečně zdravé a neexistují žádné ukryté problémy, které by bělení mohlo zhoršit. Co se týče over-the-counter produktů, buďte opatrní. Ty mohou obsahovat agresivní chemikálie, které mohou sklovine ublížit. Poraďte se s odborníky, jestli je vaše ústa jsou připravená na bělení a jaký postup je pro vás nejbezpečnější.

Pár slov na závěr

A tady máte cestu k přirozeně bílým zubům, která je dlážděná trpělivostí, vytrvalostí a správnou péčí. Já si své zuby cením jako poslední sklenku Pilsner Urquell na zahrádce - nechtěl bych je vyměnit za žádné jiné. Buďte k sobě a svým zubům šetrní, ale zároveň důslední. Nezapomínejte, že každý máme odlišný odstín úsměvu a to je v pořádku. Sledujte svou cestu k bělým zubům, ale neodbíjejte od zdraví a pohody. A nezapomeňte, i když zářivě bílý úsměv může otevírat dveře, je vaše osobnost, která je udrží pootevřené. Užívejte si poslední dny roku a s nadcházejícím novým rokem ať vaše úsměv svítí stejně jasně jako váš optimizmus.

Vojtěch Fiala

Vojtěch Fiala

Jsem odborník v oblasti stomatologie, který své poznatky a zkušenosti rád sdílí s ostatními. Pracuji v renomované zubní klinice v Plzni. Mým cílem je pomáhat pacientům dosáhnout optimálního ústního zdraví a sebevědomého úsměvu. Miluji psaní a věnuji se tomu ve svém volném čase, zejména se zaměřením na péči o zuby. Nadšeně se zúčastňuji konferencí a workshopů k posílení své odborné způsobilosti.

zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář