Co způsobuje kazivost zubů? Příčiny a prevence zubního kazu

Proč se nám kazí zuby?

Kazivost zubů, ta potvora, která nás pronásleduje snad od chvíle, kdy jsme po poprvé ochutnali sladké. Ale co je to za záhadný fenomén a proč obvykle přichází právě ve chvílech, kdy si plánujeme užít nějaké té dovolené, nebo jsme těsně před důležitou schůzkou? No, základní viníkem kazivosti zubů je bakteriální plak. Tenhle nezbedný film tvoří na zubech nepřetržitě, a pokud ho nedokážeme efektivně a pravidelně odstraňovat, jeho obyvatelé začnou naše zuby doslova točit. Představte si to jako party nenasytných tvorů, kteří mají neustálou chuť na cukry. Když jim cukry dodáme, oni si z nich vyrobí kyseliny, a ty pak začnou rozmělňovat naše zubní sklovinu. Je to jako kdybychom jim postavili vlastní kyselinový zábavní park přímo na zubech! A pokud je necháme bez dozoru, přemění tenhle park na ruinu dříve, než si stihneme říct "Auuu!".

Bakterie a cukry: Dvojice, která našim zubům nedá spát

Jednou z věcí, kterou bychom si měli uvědomit, je to, že mezi bakteriemi a cukry panuje láska jak z romantické komedie. Když se setkají, je to šťastný příběh pro ně, ale tragédie pro naše zuby. Ve chvíli, kdy sníme něco sladkého, co je pochopitelně velká vášeň většiny z nás, bakterie v plaku doslova tančí radostí, protože cukr je pro ně jako superpalivo. Obratem produkuje kyseliny, a ty mají na zubní sklovinu stejný účinek jako zubní vrták – začne to tam být děravé až běda. Není to ale jenom o sladkostech. Ohrožení číhá i v sacharidech, které se nacházejí v běžných potravinách jako je chléb, brambory nebo těstoviny. A když jsme u toho jídla – kdo z nás nemá slabost pro kyselé nápoje nebo ovoce? Ty obsahují kyseliny, které rovněž pomáhají bakteriím v jejich ničivém díle. A ano, naše zuby to všechno musí vydržet. Ale zuby nejsou superhrdinové, i ony mají své limity.

Hygiena zubů: Více než jen zubní pasta a kartáček

"Čistíš si zuby po každém jídle?" ptají se nás někdy, a my se červenajíc nebo rezolutně kýveme. Já osobně přiznávám, že mám s tímto rituálem občas svoje výkyvy, a že nejsem neustálým a dokonalým pěstiřem zubní hygieny. Ale pravdou je, že boj proti kazivosti zubů se nezastaví u použití zubní pasty. Je to celá série kroků, které mohou naše zuby zachránit před bakteriálními nájezdy. Kromě pravidelného čištění zubů to zahrnuje i použití zubní nitě a ústní vody – a samozřejmě kontrolu u zubaře, která by měla být tak rutinní jako třídění odpadů nebo vyměňování zimních a letních pneumatik. Efektivní techniky čištění zubů jsou stěžejní. "Jen tak přejíždět zubním kartáčkem sem a tam" rozhodně není strategie. Používat bychom měli masážní pohyby, pečlivě čistit podél dásní a mít na paměti všechny ty skryté zakoutí. Zde platí pravidlo: čím víc pozornosti a lásky svým zubům věnujeme, tím více zůstanou zdravé a silné.

Strava jako klíč k zubnímu zdraví

Asi každý z nás zaslechl větu: "Jsi to, co jíš" a v kontextu zubů to platí dvojnásob. Skutečně se jedná o úplně stejný princip jako když se snažíme budovat své tělo v posilovně. Musíme zásobovat naše zuby "stavebním materiálem", kterým je kvalitní strava. A nenechme se zmást, není potřeba se úplně vzdát sladkostí a občasného kusu dortu. Jde hlavně o rovnováhu a o to, abychom svým zubům dodávali dostatek výživy. Víme o tom, že vápník je pro zuby jako dobré knihy pro mysl – nezbytný. Najdeme ho v mléčných výrobcích, brokolici nebo oříšcích. Fosfor, další důležitý hráč pro zdravou sklovinu, je zastoupený v mase, rybách a vajíčkách. A co nezapomenout na vitamin D, který podporuje vstřebávání vápníku a je doslova slunečním paprskem pro naše zuby. Pár minut denně na slunci nebo doplněk stravy mohou udělat zázraky.

Vítejte v digitálním věku zubní péče

Technologie jdou vpřed mílovými kroky a zubní péče není výjimkou. Už jsou dávno pryč doby, kdy stačil obyčejný kartáček a nijak zvlášť lákavá zubní pasta. Dnes můžeme mít v ruce elektrické kartáčky, které nám poví, jak dlouho a jak intenzivně si máme čistit zuby, nebo ústní sprchy, které působí jako miniaturní tlakové myčky pro ty nejzazší zákoutí naší ústní dutiny. A co víc, můžeme si dokonce stáhnout aplikace na telefon, které nás budou instruovat a motivovat k udržení té nejlepší praxe! A nesmíme zapomenout na vývoj nových zubních past, které jsou nabité minerály a složkami, jež napomáhají remineralizaci skloviny a bojují proti bakteriím na přední linii obrany. Už to není jen fluór; mluvíme o xylitolu, hydroxyapatitu a dalších složkách, které jsou jako jednotka SEALs v našich ústech – připraveny bojovat, aby naše zuby byly co nejzdravější.

Prevence a pravidelná návštěva zubaře: Záruka úsměvu

Ale opravdový hrdina každého zubního příběhu je prevence a pravidelný zubařský check-up. Všichni to máme v hlavě jako nepříjemnou povinnost, ale pravdou je, že návštěva u zubaře může být klíčová v zachování našich zubů zdravých do vysokého věku. Nejenže zubař dokáže odhalit a řešit problémy, jež jsou začínající a my je ještě ani nevnímáme, ale může nás také neustále poučovat o nejnovějších metodách a pomůckách pro naši domácí péči. Jejich poradenské schopnosti jsou jako maják v temné noci pro všechny hazardéry zubní hygieny a blahem pro ty, kteří chtějí pro svůj úsměv udělat maximum. A pokud máte jako já poněkud obavy, není třeba se bát. Moderní zubařské ordinace jsou už daleko od dětských nočních můr. Dnes tam panuje přívětivé a klidné prostředí a díky nejnovějším technologiím je péče jemná a efektivní. Takže proč to nezkusit a nenechat své zuby ošetřit odborníky, které na ně pečují stejně laskavě jako by to byli vlastní?

David Bělohlávek

David Bělohlávek

Jsem specialistou v oboru stomatologie s vášní pro psaní. Věnuji se především prevenci a péči o zuby a rád tuto svou odbornost sdílím s ostatními prostřednictvím mého psaní. Láká mě sledovat nejnovější výzkum a objevy v oblasti zubní péče a přinášet tyto poznatky mému okolí. Jsem odhodlaný přispět ke zlepšení zubního zdraví ve společnosti.

zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář