Jak mít rychle bílé zuby?

O tom, proč nám zuby žloutnou

Došlo mi jednou denim k něčemu podivnému. Při rutinním úkolu čištění zubů si Lukáš,v našem malém bazénku optimisticky zářících osobností, postěžoval, že jeho zuby nejsou tak bílé, jak by si přál. I přes civilizované krvácení z ubohých dásní, co neustále bojují proti nástupu zlých bakterií, jsou jeho zoubky pevné a šťastné. Avšak skvrny ze života jim bere tu jiskru. Tento incident dal vzniknout mému dnešnímu blogu - nadpisu "Jak mít rychle bílé zuby?".

Abyste pochopili, proč zuby žloutnou, musíte vědět, jak fungují. Zuby jsou tvořeny několika vrstvami. Nejvýše je sklovina, což je průhledný povrch, který chrání zoubek před poškozením. Pod touto sklovinou je dentin, tedy zubovina, což je vrstva, která dává zubu jeho základní barvu, a ta může být různá u různých lidí. Žluté zuby tak nemusí nutně signalizovat problém, jsou často přirozené.

Co ovlivňuje barvu zubů?

Teď když už víme, jak je to s tou konstrukcí zubu, pojďme se podívat, co vše může ovlivnit jeho barvu. V první řadě je to věk. Tonda, náš pes, je na to skvělý příklad. Jak starne, jeho bílé zoubky postupně temnou na slonovinovou barvu. Totéž platí i pro nás lidi. Jak stárneme, naše sklovina se tenčí a dentin začíná více prosvítat.

Pak jsou tu samozřejmě všechny ty špatné nápoje a potraviny, které milujeme, ale naše zuby je nenávidí. Káva, čaj, víno, některé druhy ovoce a zeleniny... všechny mají vysoký obsah pigmentů, které se postupem času usazují na naší sklovině a způsobují její zabarvení. A pak tu máme tabák, který je pro naše zuby jako bumerang s nikdy nekončícími negativními účinky.

Domácí metody bělení zubů

Nyní, když víme, co způsobuje žloutnutí zubů, pojďme se podívat, jak tomu čelit doma, aniž bychom museli vynaložit majlant na drahé zákroky a produkty.

První je pravidelné čištění zubů, které by mělo být stejnou rutinou jako koupání se, jíst nebo chodit spát. Upřímně řečeno, pokud má někdo problém s pravidelným čištěním zubů, měl by se zamyslet nad svými životními prioritami. Co se mi osvědčilo, je pomocná toustovačka v koupelně. Kdo by mohl odolat dobrému sendviči, zatímco se snaží udržet své zuby čisté?

Na druhé straně spektra, pro ty z nás, kteří věří v sílu přírody, je tu metoda bělení zubů pomocí olivového oleje. Uznávám, je to divné a to nemluvím o tom, jak divně chutná, ale funguje to. Používá se při výrobě mýdla, tak proč ne u zubů, že?

Návštěva dentální hygieny

Jakub, můj chotě, má v oblibě návštěvy u dentální hygieny. Považuje to za čistící rituál pro zuby. Bohužel, toto není pro všechny z nás něco, co bychom si mohli dovolit pravidelně. Ale pokud můžete, je to skvělá cesta. Známý tvrdí, že pocit čistých zubů po odstranění veškerého zubního kamene a plaku je takový, že se cítíte jako nově narozený.

Bělící pasty a kovy

Na trhu můžete najít celou řadu produktů s nálepkou "bělící". Jsou to zpravidla pasty nebo kovy, které mají bělící účinek díky obsahu speciálních složek. Tyto produkty jsou určeny pro pravidelné použití a jejich efekt se obvykle projeví po několika týdnech.

A co profesionální bělení zubů?

A konečně, pro ty, kteří chtějí nejefektivnější, ale také nejdražší řešení, je tu profesionální bělení zubů. Může to být skvělé řešení, ale nezapomeňte, že má také své nevýhody a také nutně nezaručuje trvale bílé zuby.

Na konci dne, nám všem se líbí bílé zuby, ale je důležité mít zdravé zuby před tím, než se pustíme do solí na získání těch bílých. Ochraňujte své zuby a oni se o vás postarají.

Martina Příhodová

Martina Příhodová

Jsem profesionální stomatolog specializovaný na péče o zuby. Mám svou vlastní praxi v Českých Budějovicích, kde již několik let pomáhám pacientům dosáhnout svých cílů ohledně ústního zdraví. Když nejsem v ordinaci, ráda píšu odborné a populárně naučné články o péči o zuby a ústní hygienu. Věřím, že preventivní péče a výchova k správnému čištění zubů je klíčem k zdravému úsměvu.

zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář