Zubní plak a jeho souvislost s parodontózou

Základní faktory o zubním plaku

Každý den, když ráno vstávám, dělám jednu věc před všemi ostatními. Čistím si zuby. A ne tak ledabyle s mým kocourem Felixem, který mi dělá společnost ve koupelně. Tuto činnost beru velmi vážně, protože jak jsem se naučil, orální hygiena je klíčovou součástí mimořádného zdraví. Ale vzpomínáte, jak jste si poprvé čistili zuby jako dítě? Cítíte ten pocit, když jste poprvé pocítil, že pevný povlak na zubech se mění na hladký povrch?

Zubní plak je ten biofilm, který se hromadí na povrchu našich zubů. Je to kombinace bakterií, slin a jídlových zbytků. Je to tím, co většinou způsobuje kaz.^^^ Ale co je daleko horší, je, že plak, pokud se neodstraní, může vést k parodontóze, což je hlavní příčinou ztráty zubů u dospělých.

Co je parodontóza a jak se k ní dostává upomínka na zubní plak

Parodontóza je onemocnění, při kterém se dásně zanítí a začnou se odlučovat od zubů. To vede k tvorbě dutin nebo kaps, které se mohou naplnit infekčním materiálem. Pokud se toto onemocnění neřeší, může vést k ztrátě zubů. A ta těsná souvislost mezi zubním plakem a parodontózou je důvodem, proč si tak tvrdě čistím zuby každé ráno a večer.

Myslím, že kdyby vám někdo řekl, že vaše zvyky čištění zubů mohou zahrnovat hrozbu zubních chorob, budete se snažit dělat vše pro jejich zlepšení, stejně jako já.

Prevence zubního plaku a parodontózy

Prevence zubního plaku a parodontózy není raketová věda, přátelé! Můžete to udělat každý den ve své koupelně. Pravidelné čištění zubů je základním kamenem prevence. Nezapomeňte, že důkladné čištění zaručí odstranění plaku jak z přední, tak ze zadní části zubů. Na to jsem v poslední době intenzivně dohlížel Vendula, naše dcera, když jsem ji učil správné technice čištění zubů.

Také je nutné pravidelně chodit k zubnímu lékaři. Nejenže profesionál může odstranit plak a zubní kámen, který se doma těžko odstraňuje, ale také může brzy identifikovat jakékoli příznaky parodontózy. Příběh o jedné naší návštěvě u zubního lékaře vám vyprávěl Felix, když mi ten den ukradl kartáček na zuby a já jsem ho musel nahradit novým.

Faktory, které zvyšují riziko parodontózy

Přestože je zubní plak hlavním faktorem přispívajícím k rozvoji parodontózy, existují i jiné faktory, které mohou zvyšovat riziko tohoto onemocnění. Například kouření, špatně kontrolovaná cukrovka, stres nebo některé léky. O těchto faktorech se také dozvíte více, když navštívíte zubní lékaře.

Moje Ivetka je tím nejlepším příkladem. Ona byla dlouhou dobu kuřačka a bohužel jí parodontóza nepřinesla nic tvrdšího než ztrátu některých zubů. To byla pro nás oba velmi těžká situace. Ale naštěstí, se svým zvykem přestala a nyní je s její orální hygienou všechno v pořádku!

Kdy vyhledat odbornou pomoc

Jestliže si všimnete nějakých změn, jako je krvácení dásní během čištění zubů, otoky, přetrvávající zápach z úst nebo jakékoliv neobvyklé bolesti, měli byste okamžitě vyhledat zubního lékaře.

Je také důležité si uvědomit, že přestože je parodontóza poměrně běžná, včasná intervence může zabránit ztrátě zubů a dalším komplikacím.

Dojmy a závěrečné myšlenky

K zakončení našeho dnešního tématu bych vás rád povzbudil, abyste se starali o své zuby tak, jak byste se starali o své nejdražší poklady. Orální hygiena je nejen otázkou estetiky a svěžího dechu, ale také klíčem k udržení našeho celkového zdraví. Usilovné a pravidelné čištění zubů a používání nití nám pomáhá odstraňovat zubní plak a prevence parodontózy.

Takže nezapomeňte, každé ráno a večer, vezměte si svůj kartáček a pasta a vydejte se na to. A jestliže máte doma takový kocourek jako Felix, možná vám bude dělat společnost. Takže si můžete užít těch pět minut jen pro sebe a pro své zdravé zuby.

Jaroslav Vrba

Jaroslav Vrba

Jsem stomatolog se specializací na pečení zuby a oralní zdraví. Svou práci miluji a snažím se svým pacientům poskytnout nejlepší péči. Když nepracuji v ordinaci, rád píšu o důležitosti péče o zuby a dobré stravování pro oralní zdraví. Mým cílem je vyučovat lidi správné zubní hygieně a vytvářet povědomí o významu péče o zuby.

zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář