5 mýtů o zubních implantátech, které byste měli znát

Zubní implantáty: Realita nebo Fikce?

Přesto, že zubní implantáty se staly běžnou součástí stomatologické péče, stále se setkávám s řadou mýtů, které kolem nich kolují. Je důležité rozlišovat skutečnost od fikce, proto se dnes v tomto článku pokusím pro vás vyvrátit některé z těchto mýtů.

Implantáty jsou pro starší lidi

Prvním mýtem, který bych rád vyvrátil, je, že zubní implantáty jsou určeny pouze pro starší lidi. Ve skutečnosti je ale tak, že implantáty mohou být řešením pro každého, kdo má trvalý zubný deficit, nezávisle na věku. Sama Eva, moje manželka a zároveň spoluautorka tohoto blogu, dostala svůj první implantát už v 35 letech. Přišla o zub při nehodě a protože se nechtěla smířit s protézou, rozhodla se pro implantát. Jejím rozhodnutím chci jen podtrhnout, že každý kdo potřebuje nahradit ztracený zub, může uvažovat o zubním implantátu, bez ohledu na věk.

Implantáty jsou bolestivé

V dnešní době je lékařská věda tak pokročilá, že implantace zubu je prakticky bezbolestná procedura. Samozřejmě, jako u jakéhokoliv zákroku, může dojít k určitému nepohodlí, ale většinou je to velmi mírné a krátkodobé. Eva po implantaci necítila vůbec žádnou bolest, pouze mírné nepohodlí, které bylo po několika dnech pryč. Pokud se bojíte bolesti, měli byste se poradit se svým stomatologem, který vám může nabídnout řadu možností, jak ji při zákroku minimálně pocítit.

Implantáty jsou nákladné

Ano, nemůžu popřít, že pořizovací cena zubního implantátu je větší, než u koruny nebo můstku, ale je důležité vidět to v širším kontextu. Implantáty jsou dlouhodobou investicí do zdraví vašich zubů. Oproti jiným alternativám trvají déle, mají menší riziko komplikací a také se lépe starají o stav vaší čelisti. Eva se po několika letech rozhodla pro další implantát, protože se jí osvědčil ten první. Na počátek si musela trochu přispořit, ale teď je naprosto spokojená. Jako bonus nemusí chodit tak často k zubaři na opravy, což časem šetří jak finance, tak nervy.

Implantáty se nemusí čistit

Podobně jako skutečné zuby, i zubní implantáty vyžadují pravidelnou péči a čištění. Není to tak, že byste si implantát nechal nasadit a poté na něj mohl zapomenout. Implantáty nejsou náchylné ke kazu jako vaše přirozené zuby, ale bez správné péče mohou vyvolat zánět dásní nebo dokonce infekce. Eva si své implantáty čistí stejně pečlivě jako zbytek zubů a dodržuje všechna doporučení svého stomatologa. A jak vidíte, doteď se jí ničeho špatného nevyrojilo.

Proces získání implantátů je dlouhý a složitý

Není žádné tajemství, že získání zubního implantátu může trvat delší čas, hlavně pokud si myslíte, že to bude hotové za jeden den. Ovšem složitost či délku procesu nelze paušalizovat. Záleží na mnoha faktorech, jako je zdravotní stav pacienta, počet potřebných implantátů nebo typ implantace. Eva měla své implantáty zvládnuty za pár měsíců bez jakýchkoliv komplikací. Rozhodně doporučuje pacientům nepodceňovat proces a dodržovat pokyny stomatologa, aby vše proběhlo hladce.

Kvalita implantátů je všude stejná

Na trhu je mnoho různých zubních implantátů a jejich kvalita se může výrazně lišit. Různé značky a typy mají různé výhody a nevýhody, takže je důležité se před rozhodnutím pro implantaci řádně informovat. Eva radí, aby se lidé nespoléhali pouze na cenu, ale také na zkušenosti a referenci lékaře, který implantáty nasazuje. Je lepší zaplatit trochu více za kvalitní produkt a odborníka, než mít poté problémy s implantátem, který vydrží pouze krátce.

V závěru bych chtěl říci, že pokud zvažujete zubní implantáty, neřiďte se mýty. Eva a já víme, že rozhodování může být náročné, ale věříme, že s těmito informacemi vám to půjde lépe. Nezapomeňte se poradit se svým stomatologem a pečlivě zvážit všechny možnosti. Dobrý zubní implantát může zlepšit nejen váš úsměv, ale také kvalitu vašeho života.

Vojtěch Fiala

Vojtěch Fiala

Jsem odborník v oblasti stomatologie, který své poznatky a zkušenosti rád sdílí s ostatními. Pracuji v renomované zubní klinice v Plzni. Mým cílem je pomáhat pacientům dosáhnout optimálního ústního zdraví a sebevědomého úsměvu. Miluji psaní a věnuji se tomu ve svém volném čase, zejména se zaměřením na péči o zuby. Nadšeně se zúčastňuji konferencí a workshopů k posílení své odborné způsobilosti.

zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář