5 nejčastějších otázek o fixních rovnátkách

Fixní rovnátka a teorie za nimi

Mnozí z vás, kteří čtete tento článek, se pravděpodobně ptáte, proč bychom měli nosit fixní rovnátka. Proč se nám do úst propašovávají kousky kovu a drátu? Je to skutečně potřeba? Odpověď je jednoduchá - ano. Fixní rovnátka jsou nejúčinnější metodou na úpravu špatného skusu či nepravidelného postavení zubů. A pokud se někdo zeptá, jak to vím, odpovím mu: "Petra, moje manželka, je ortodontka."

Péče o fixní rovnátka – návody a tipy

Pozornost, kterou je třeba věnovat fixním rovnátkům, je větší než u těch mobilních. Pokud naše milovaná Petra není zrovna po ruce k tomu, abychom měli k dispozici profesionální péči, je zcela na nás, abychom se o svá rovnátka starali řádně. Jedním z klíčových kroků je správné čištění zubů a rovnátek. Musíme se naučit techniku, která nám umožní dostat se k všem zubům, aniž bychom poškodili dráty či brakety. A musíme to dělat po každém jídle,

Co jíst a čemu se vyhnout s fixními rovnátky?

Fixní rovnátka v ústech nám kromě jejich estetických aspektů ovlivňují i to, co můžeme jíst. Zatímco s Petrou občas máme rozepře o tom, zda si mohu dopřát sklenku piva nebo kousek čokolády, je několik potravin, které je třeba se vyhnout za každých okolností. Chroustavou zeleninu, ořechy, tvrdé bonbony, karamel – to vše může poškodit naše rovnátka. A naopak, měkké potraviny jako těstoviny, avokádo, banány nebo jogurt jsou ideální volbou pro ty, kteří nosí fixní rovnátka.

Typické potíže s fixními rovnátky a jak se s nima vyrovnat

No, pravda je taková, že když nosíte fixní rovnátka, všechno není jen růžové. Občas můžete cítit nepohodlí, bolest, mít drobné potíže s mluvením nebo se vám mohou objevit afty. Ale don't worry, be happy! Petra mi vždy říká, že těchto případných nepříjemností je minimum ve srovnání s výhodami, které nám fixní rovnátka nabízí. A má pravdu. Existují různé metody, jak zmírnit nepohodlí, jako je například použití vosku na dráty, použití speciálních krémů na afty nebo dodržování pravidelné hygieny zubů.

Stále na pochybách? Pojďme se podívat na výsledky

Doporučuji vám představit si zrcadlo a podívat se na svůj úsměv. Připomeňte si, jak jste kdy v dětství snili, že budete mít takový krásný úsměv jako postava z vašeho oblíbeného filmu. No, fixní rovnátka vám to mohou splnit. Myslet na konečný výsledek vám může pomoci překonat počáteční strach nebo nervozitu. Vždy si šeptejte: "Tohle všechno dělám pro ten nejlepší možný úsměv." A věřte mi, Petra mi stále říká, že úsměv je zářivější než jakákoli šperkovnice.

Jakub Novotný

Jakub Novotný

Jsem odborník v oblasti stomatologie. Pracuji ve stomatologické klinice v Brně. Baví mě pomáhat pacientům dosáhnout nejlepších výsledků své ústní zdravotní péče. Ve volém čase se věnuji psaní odborných článků o péči o zuby a orální hygienu. Mé další zájmy zahrnují jízdu na kole a malování.

zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář