Jak vypadá zkažený zub?

První znaky zkaženého zubu

Jedním ze znaků zkaženého zubu je bolest, která se často dostaví nečekaně a může být velmi silná. Pokud náhle nesnášíte teplé nebo studené nápoje, horké polévky nebo zmrzlinu, mohlo by to být tím, že váš zub není v pořádku. A pokud se zub začne bolet cítit na tlak, když žvýkáte, to už je velmi jasné znamení.

Když si vezmu Maxovi hračku a on jen na mě zamručí a začne šlapat na místě, vím, že se mu něco nelíbí. Podobně je to i se zubem. Když se objeví nějaké nepříjemnosti, váš zub se vám snaží říct, že se něco děje. A tak jako Maxovi hračku, buďte opatrní a nenechávejte si to projít. Pokud budete ignorovat zubní potíže, mohou se zhoršit a vést k vážným komplikacím.

Physická změna zkaženého zubu

Změna barvy zubu může být signálem, že je něco špatně. Zdravý zub by měl být perlou mezi ostatními zuby, nikoli vypadat, jakoby jste právě snědli půlku čokoládového dortu. Když se zub začne barvit do hněda nebo černa, je to velmi špatná zpráva. Tyto barvy jsou znamením, že zub byl zkažen a potřeboval by okamžitou lékařskou pomoc.

Vzpomínám si, jak jsem jednou přišel domů a našel Max, jak si jako opravdový gladiátor prohryzal botu. Besně jsem mu botu odebíral, ale na místě, kde kousal, byla zřetelná změna barvy - stejně jako u zkaženého zubu. Úplně stejný princip.

Co může způsobit špatný dech?

Pokud trpíte chronickým špatným dechem, který ani po ústní hygieně nezmizí, je možné, že je to důsledek zkaženého zubu. Bakterie, které se tam hromadí, mohou vytvářet zápach. A pokud již nasvědčují další příznaky, jako je bolest nebo citlivost, měli byste se rozhodně vydat k zubaři.

Představte si, jak by to bylo, kdyby Max měl špatný dech. Zdá se, že je to něco, co všechny psy potká. Ale kdybych ho neustále koupal a vodil na kontrolu ke zvěrolékaři a přesto by měl stále špatný dech, věděl bych, že je něco v nepořádku. To samé platí pro zuby - pokud se ať děláte, co děláte, váš dech nezlepší, měli byste navštívit svého zubaře.

Toky a puchýře

Když se objeví jakýkoliv výtok nebo puchýře, není to dobré znamení. Může to znamenat vážnější infekci, která může dokonce vést k ztrátě zubu. Puchýře naplněné hnisem jsou varováním, že zubní kaz se dostal hlouběji do zubu a vyvolal absces.

Během jednoho léta jsem se rozhodl, že se půjdu projít po lese. Cestou zpět jsem objevil malý puchýř na noze. První myšlenka mi bylo, že to musí být nějaký bodnutí hmyzem. Ale když jsem se vrátil domů a ukázal to Maxovi a ten na mě jen trochu zmáteleně zavrčel, uvědomil jsem si, že to musí být něco vážnějšího. Takže jsem zamířil k lékaři a ten mě ujistil, že jsem udělal dobře. Puchýř byl znakem infekce, stejně jako by to mohlo být u zuba. A jako v mém případě, pokud se objeví nějaké takové problémy se zubem, měli byste se okamžitě dostat k zubaři.

Co dělat, když máte zkažený zub?

Není nic horšího, než když máte zkažený zub, ať už dospělého nebo mládě. První věc samozřejmě je navštívit zubaře. Ale co můžete udělat, když nemůžete okamžitě dostat? Existuje několik věcí, které můžete udělat.

Jako první, pokud je to možné, se vyhněte jídlu a pití, které by mohlo způsobit bolest nebo podráždění zubu. Jemně si kartáčkujte zuby a používejte vodu nebo antiseptický ústní vodič, který může pomoci očistit oblast a snížit bolest. Můžete také vyzkoušet použití studených obkladů na tváři na místo, kde je zub bolestivý.

Chápu, že to slyšíte pořád, ale skutečně je důležité správné a pravidelné čištění zubů. Je stejně důležité jako pravidelné venčení Maxa. I ten nejzkazenejší zub může být zachráněn, pokud k němu přistoupíte správně, a tak jako já o vikendu pečuji o Maxa a věnuji mu všechnu svou pozornost, měli byste takto pečovat o svůj zub. Buďte jemní a pečliví při čištění a vaše zuby vám poděkují.

Nezapomeňte, že přestože existují metody, jak zmírnit bolest nebo omezit škody, pokud máte zkažený zub, vždy je nezbytné navštívit zubaře, co nejdříve to bude možné. Právě on je ten, kdo dokáže zachránit váš zub, a za to mu budete jistě vděčni.

Víte, ve světě je mnoho věcí, které mohou učinit váš den špatným. Může pršet, když jste zapomněli deštník, můžete zmeškat autobus, nebo můžete dostat zkažený zub. Ale podobně jako můžete vzít deštník, když vidíte, že je venku mračno, nebo jít na zastávku autobusu o pět minut dříve, můžete předejít i zkaženému zubu. Buďte opatrní, dbajte na svou ústní hygienu a nenechávejte si problémy s zuby dlouho. Věřte mi, vaše zuby, stejně jako Max, to ocení!

Lukáš Horák

Lukáš Horák

Jsem stomatolog se specializací na zubní hygienu a odontologii. Pracuji v soukromé praxi v Brně, kde se z velké části věnuji prevenci a péči o zdravý úsměv svých pacientů. Ve svém volném čase píši odborné články a blogy na téma péče o zuby a ústní dutinu, kterými se snažím šířit povědomí a vědomosti o důležitosti péče o zuby. Vždy se snažím poskytnout svým pacientům nejlepší péči a informace o ústní zdravotní péči. Rád zdůrazňuji význam pravidelných kontrol a správné techniky čištění zubů v každodenním životě.

zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář