Jak zvládnout obavy z kyretáže zubů

Proč se kyretáže zubů obáváme?

Vdychuji ten přítomný vzduch v Olomouci a napadá mě, jak mnoho lidí se obává jednoho specifického zákroku souvisejího se zubní hygienou. Kyretáže zubů. Zní to temně, že? Ale nedělejme si starosti. Jako někdo, kdo prošel nejedním zážitkem v zubním křesle, vám mohu říct, že správné přístup a dostatek informací mohou odstranit tyto obavy.

Před několika lety jsem kvůli vysokému cukrovému obsahu mých oblíbených cukrovinek vystavil své zuby náročné zkoušce. No, ano, doktor Míša (jako ho milujícím nazývám) mě ujistil, že pokud svou stravu a denní hygienu trochu upravím, budou moje zuby zdravé a silné. Což byla skvělá zpráva. Ale tam byl také onen strašák - kyretáž zubů. S hrůzou v očích jsem poslouchal jeho vysvětlení pocitu, jakoby mi někdo vydlabával důlek v zubu. Ale po těchto prvních strašlivých minutách, kdy se zdálo, že budu muset své zuby nechat vyměnit za falešné, jsem se rozhodl vnímat to z jiného úhlu.

Přesně co kyretáž zubů je?

Vlastně je kyretáž zubů nevyhnutelným procesem při léčení parodontitidy. Parodontitida je onemocnění dásní a podpůrných struktur zubu způsobené bakteriemi. Mým cílem je vám ukázat, že kyretáž může spíše zachránit zub, než ho zničit. Protože pokud necháme bakterie, aby rostly a šířily se, mohou zničit naše dásně a podpůrné struktury zubů, což by v konečném důsledku mohlo vést k ztrátě zubu.

Kyretáž zubů je tedy zákrok, který zahrnuje odstranění plaku a zubního kamene z pod dásní linie. Navíc se odstraňují bakterie a záněty. V zásadě se pokusí „vyčistit“ prostor kolem zubu a pomoci tím našim dásním a zubům zůstat zdravé. Dokážu si představit, jak "příjemné" to mohlo znít, když mi moje zubařka to poprvé vysvětlila. Ale pak jsem se rozhodl vzít to s pokorou a rozhodnutím, že se nenechám strachem přemoci.

Co může zmírnit strach z kyretáže?

Strach je často důsledek neznámého. Když nevíme, co nás čeká, naše mysl si vytváří strašidelné scénáře. První věc, kterou jsem udělal, když jsem se dozvěděl, že budu potřebovat kyretáž zubů, jsem začal hledat informace. Čím víc jsem se dočetl o tom, co to vlastně je a jak probíhá, tím méně jsem se toho bál. Proto je důležité získat co nejvíce informací o tom, co se vlastně chystáte podstoupit. Ujistěte se, že vaše zubařka nebo zubař vám vysvětlí, co se bude dít, a nebojte se klást otázky.

Podpořte své tělo a mysl před zákrokem

Obávat se zákroku je jedna věc, ale jít do toho s navýšeným stresovým faktorem je něco jiného. Musíte si uvědomit, že jakákoli forma zákroku ve vašem těle - ať už je to kyretáž zubů nebo zlomená ruka - bude pro tělo stresová. Myslím, že bychom měli udělat vše, co je v našich silách, abychom si to tělesné trauma co nejvíce ulehčili.

Pro mě to bylo především zlepšení stravy a zvýšení hygieny. Užíval jsem také víc času s mým kocourem Felixem, protože víte, mazlení s ním mě vždycky uklidní. Spoustu věcí mě ujistilo, že dělám vše pro to, abych svému tělu pomohl před zákrokem. Pak je tam samozřejmě postoj. Čím více jste v klidu a připraveni, tím lépe se vaše tělo vyrovná se zátěží.

Takže to je moje perspektiva na kyretáž zubů. Rozhodně to není procházka růžovým sadem, ale je to něco, co nás může uchránit před ztrátou zubů, pokud se jím budeme věnovat s otevřenou myslí a připravení. Ať už si zákrok vyberete nebo ne, je důležité si uvědomit, že se kyretáže zubů nemusíme bát. Tak jako když jsem se nechal uklidnit mým kocourem Felixem a svými oblíbenými filmovými citáty, tak i vy můžete najít způsoby, jak se uklidnit a pojmenovat svůj strach. Protože jak říká Gandalf, "všechno, co musíme rozhodnout, je co dělat s časem, který nám byl dán". A já jsem se rozhodl svůj čas věnovat péči o své zuby a udržování svého zdraví na prvním místě.

Jaroslav Vrba

Jaroslav Vrba

Jsem stomatolog se specializací na pečení zuby a oralní zdraví. Svou práci miluji a snažím se svým pacientům poskytnout nejlepší péči. Když nepracuji v ordinaci, rád píšu o důležitosti péče o zuby a dobré stravování pro oralní zdraví. Mým cílem je vyučovat lidi správné zubní hygieně a vytvářet povědomí o významu péče o zuby.

zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář