Skupinka bakterií slavila párty na našich zubech, a my jsme ani netušili. Jméno této divoké akce je černý zubní kámen. A věřte nebo ne, není to žádný fantasy román. Je to skutečné drama, které se odehrává přímo v naší ústní dutině. Ale co to vlastně je? Černý zubní kámen je tvrdá vrstva nahromaděného plaku napěchovaného bakteriemi, která se postupně mineralizuje a zabarví se na černo.
Oslovila jsem přátelé z dentální oblasti, abych se o tomto nepříjemném záškodníkovi dozvěděla víc. Jako by mi nestačila péče o mého papouška Kiki, musela jsem začít řešit i dění v mém ústním zdraví.
Mysleli jste, že bakterie jsou lenoši? Ale ouha, jak se mýlíte. Pracují tvrdě na výrobě zubního kamene. Jak to dělají? Bakterie v naší ústní dutině metabolizují cukr z naší stravy a produkují kyseliny, které pak způsobují zubní kaz. Navíc, pokud neodstraníme bakteriální plak z našich zubů pravidelným čištěním, začíná se plak mineralizovat a tvrdnout. A voilà, máme zubní kámen! Kdo by řekl, že naše ústa jsou tak rušným místem.
Jistě jste už slyšeli o zubním kameni, ale co takhle černý zubní kámen? Jsou to dva různé záškodníci nebo je to ten samý darebák s různými pseudonymy? Ve skutečnosti je černý zubní kámen typ zubního kamene. Rozdíl mezi nimi je v tom, že se černý zubní kámen zabarví na černo až červenohnědo díky interakci bakterií, krve a slin. Stále jsme však na začátku našeho cestování do světa zubního kamene.
Prevence je vždy lepší než léčba. A pro stávající a budoucí majitele černého zubního kamene je to zvláště důležité. Pravidelné čištění zubů, nitění a návštěvy zubaře jsou nejlepší způsoby, jak se vyhnout nepříjemnému setkání s tímto bakteriálním rebelantem. Navíc je vágní šance, že budete muset podstoupit nepříjemný zákrok, který se někdy nazývá také oškrabování. Věřte mi, nikdo nechce zažít oškrabování.
Je sice krásné žít v mytologickém světě plném pohádek a legend, ale když přečtu některé báchorky o černém zubním kameni, musím se zasmát. Lidé skutečně věří, že černý zubní kámen lze odstranit kyslou stravou nebo srážením s křídou. Já vím, je to komické, ale ve skutečnosti žádná z těchto "domácích léků" funguje a mohou vést ke ještě větším ústním problémům.
Asi si říkáte: "Je šílená, jestli si myslí, že čokoláda může řešit černý zubní kámen!" Ale opět se mýlíte. Studie ukázaly, že kakao obsahuje látky, které pomáhají bojovat proti zubnímu plaku a kameni. Ale nejdříve si přečtěte malým písmem: Nemusíte ji konzumovat ve velkém množství, neboť přesycení cukrem může vyvolat negativní efekt. Takže s mírou, prosím. Tibi prestant!
V závěru bych chtěla zmínit, že černý zubní kámen může vést k velmi vážným zdravotním problémům, jako je zánět dásní, periodontitida a dokonce i ztráta zubů. Proto je důležité pečovat o naše zuby a pravidelně je kontrolovat. A nezapomeňte, že jak Kiki, tak vaši zuby potřebují lásku a péči. Tak co na to říkáte, vyhodíte ten starý kartáček na zuby a konečně začnete řešit své ústní zdraví trochu vážněji?
Martina Příhodová
Jsem profesionální stomatolog specializovaný na péče o zuby. Mám svou vlastní praxi v Českých Budějovicích, kde již několik let pomáhám pacientům dosáhnout svých cílů ohledně ústního zdraví. Když nejsem v ordinaci, ráda píšu odborné a populárně naučné články o péči o zuby a ústní hygienu. Věřím, že preventivní péče a výchova k správnému čištění zubů je klíčem k zdravému úsměvu.
zobrazit všechny příspěvkyNapsat komentář