Co se děje po sundání rovnátek?

Vybrání rovnátek: Pocity a postavte se na to

Pokud jde o zuby, mám jisté zkušenosti. Vždycky jsem snila o dokonalém úsměvu a po letech nošení rovnátek je můj sen konečně skutečností. Ale co se stane, když si rovnátka sundáte? Je to jako sundat si boty po dlouhém dni? Nebo je to spíš jako sundat si prsten, který jste nosili tak dlouho, že jste si mysleli, že je součástí vás?

Opravdu, když jsem si rovnátka sundala poprvé, měla jsem pocit, že mi něco chybí. Bylo to zvláštní. Představte si, že si lety a lety nosíte těžký batoh a pak ho najednou sundáte. Chvíli vám to trvá, než si zvyknete na lehkost. Tak nějak jsem se cítila já.

Změny v úsměvu a reakce okolí

Co říkají ostatní, když uvidí váš nový úsměv bez rovnátek? Filip mi řekl, že vypadám úplně jinak. Ano, i když mi rovnátka nedělala problém, teď, když je nemám, si uvědomuji, jak moc mi ležely v cestě. Je fajn se opět usmívat bez starosti, že v rovnátkách uvízne nějaký zbytek jídla!

Zaznamenala jsem i změnu ve vnímání od ostatních. Najednou na mě lidi koukali jinak. A ne, nebylo to zlé. Bylo to spíš takové překvapení. Jakoby se nečekaně setkali s někým, koho už dlouho neviděli. Bylo to hezké.

Retenční fáze: držení výsledku v čase

Bez ohledu na radost sundání rovnátek, nesmíme zapomenout na jednu důležitou fázi – retenci. Toto slovo může znít jako název nejpokročilejší tajné mise NASA, ale ve skutečnosti jde o dobu po sundání rovnátek, kdy si zuby zvykají na nové uspořádání. A v této fázi jsou skutečně potřeba některá opatření, jinak by se to mohlo lehce vzít za své a vrátit zpět.

Kdo by chtěl, aby se to všechno posunulo zpátky? Já rozhodně ne. A tak jsem v retenci nosila retainer, jinak také retenční aparátky. Ne, nejsou to další rovnátka. Jsou to jemné nástroje, které udrží vaše zuby na místě, kde mají být... a to je přesně to, co chceme.

Rutina péče o zuby po sundání rovnátek

Rutina péče o zuby se po sundání rovnátek může značně změnit. Zatímco s rovnátky byste měli čistit zuby po každém jídle, bez nich můžete přejít na standardní dvoukrát denně. Je to určitě mnohem jednodušší.

Já vlastně zjistila, že mi to lépe vyhovuje. Můžu jíst, kdy chci, a nemusím se pořád starat, jestli mám kartáček a pastu. Dá se říct, že je to svoboda.

Možné komplikace po sundání rovnátek

Pokud jste si mysleli, že se po sundání rovnátek zbavíte veškerých starostí, asi vás zklamu. Existují totiž různé komplikace, které se mohou objevit. Například citlivost zubů, bolest dásní, nebo dokonce i přesunutí zubů zpět do původního stavu!

Pro mě byla nejhorší citlivost zubů. Dva dny po sundání rovnátek jsem si dala sklenici studené vody a skoro mě to vrazilo do kolen. Nebylo to tak strašné, jako to zní, ale rozhodně to nebylo příjemné. Naštěstí to po pár týdnech doslova vymizelo.

Jídlo po sundání rovnátek: Co můžete jíst?

Vzpomínám si, jak jsem byla nadšená, když mi na začátku léčby byla předložena seznam potravin, které bych měla vyhnout, jakoby to byl nějaký opačný Vánoční seznam. A teď, když jsem si vše sundala, se mohu konečně vrátit k jídlům, která mi chyběla. Představte si ten dojem, když si můžete poprvé po roce dát jablko. Nebo když si konečně můžete dát karamel. Nebo můžete žvýkat žvýkačku bez strachu, že se do ní zasekne rovnátko.

Některé potraviny jsem si mohla dopřát až teď po sundání rovnátek. Třeba praclíky nebo ořechy, ani dříve jsem na ně neměla odvahu. Teď se mohu konečně oddávat svým oblíbeným potravinám bez obav, že by mě mohly nějak poškodit.

Následné úpravy zubů po sundání rovnátek

Sundání rovnátek není koncem cesty. Možná se budete muset podrobit i některým dalším úpravám. Může jít o bělení zubů, úpravu tvaru zubů, nebo dokonce i o jim vkládání korunek.

Já jsem se rozhodla pro bělení zubů. Po tom všem, co jsem prošla, jsem si chtěla dopřát úsměv, který by byl dokonalý. A musím říct, že je to jedna z nejlepších investic, které jsem kdy udělala. Můj úsměv je teď zářivější než kdy dříve.

Ale samozřejmě, každý je jiný. To, co funguje pro mě, nemusí nutně fungovat pro vás. Ale pokud zvažujete něco dělat se svými zuby po sundání rovnátek, doporučuji se nezdráhat a jít do toho. Koneckonců, nechcete, aby všechna ta léta nošení rovnátek byla zbytečná, že?

Život bez rovnátek: Nový začátek

Nezáleží na tom, jak dlouho jste nosili rovnátka. Když je sundáte, je to jako nový začátek. Je to jako když otevřete dveře a vykročíte do nového světa, kde je všechno jiné.

Pro mě bylo sundání rovnátek opravdu jako nový začátek. Cítila jsem se jinak. Vypadala jsem jinak. A byla jsem šťastná. Protože jsem koukala do zrcadla a nelitovala jsem ani chvilky, kterou jsem strávila s rovnátky. A to i přes všechny obtíže, kterými jsem si musela projít, aby to stálo za to.

Bylo to těžké? Ano. Bylo to stojí za to? Absolutně. Bez ohledu na to, jak těžké to bylo, vždycky jsem měla před očima svůj cíl – mít krásný úsměv. A nakonec se mi to vyplatilo.

I když teď nemám rovnátka, moje zubní cesta stále pokračuje. Ale to je na další příběh. Do té doby doufám, že můj příběh může být inspirací pro někoho, kdo právě začíná nebo kdo se cítí ztracený na své vlastní zubní cestě. Protože na konci cesty je vždy světlo. A v mém případě bylo to světlo můj nový, skvělý úsměv.

Tak tedy - nechte se inspirovat, buďte odvážní a nepřestávejte se usmívat!

Martina Příhodová

Martina Příhodová

Jsem profesionální stomatolog specializovaný na péče o zuby. Mám svou vlastní praxi v Českých Budějovicích, kde již několik let pomáhám pacientům dosáhnout svých cílů ohledně ústního zdraví. Když nejsem v ordinaci, ráda píšu odborné a populárně naučné články o péči o zuby a ústní hygienu. Věřím, že preventivní péče a výchova k správnému čištění zubů je klíčem k zdravému úsměvu.

zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář