Zubní kámen, ten starý nepřítel všech úsměvů. Rozhodli jsme se se na něj podrobněji podívat a zjistit, jaký vliv může mít na naše pocity. Může se zdát, že naše emoce a zubní kámen nemají nic společného. Levná kazeta ve supermarketu, kartáček na zuby a jste hotovi, že? No, ne tak docela. Existují studie, které ukázaly, že zubní kámen a naše pocity mohou být propojeny mnohem víc, než byste si mohli myslet.
Odborníci tvrdí, že černý zubní kámen - který je charakteristický svou tvrdostí a přetrvávající přítomností na zubech - může mít negativní dopad na naši sebeúctu a celkovou pohodu. Jistě, máme jít k zubaři na pravidelné kontroly a odstraňování zubního kameni, ale co když se nám to nedaří? Co když ani zubaři nedokážou odstranit tu tvrdou, černou vrstvu?
Vezměte si to takhle - vaše ústa jsou jako vitrína pro vaše city. Když se cítíte šťastni, smějete se. Když se cítíte smutni, brečíte. A když se cítíte naštvaní, křičíte. Ale co když vám ten tvrdý, černý nános na zubech odebere možnost projevit své pocity tak, jak si přejete? Budete se cítit nepohodlně, nechcete se smát a ukazovat své zuby. To může vést k snížení sebevědomí a k pocitu stydlivosti.
Jedna študie dokonce ukázala, že lidé, kteří trpí problémy se zubním kamenem, jsou častěji podráždění, trpí úzkostí a mají nižší kvalitu života. Kto by si to bol pomyslel, co?
Teď, když víme, jaký dopad může mít černý zubní kámen na naše emoce, je čas zjistit, jak se mu můžeme vyhnout. Jednou z nejlepších zbraní proti zubnímu kameni je dobrá ústní hygiena.
Používaním zubní nitě, čištěním zubů po každém jídle a pravidelným čištěním zubů kartáčkem s měkkými štětinami můžete pomoci zabránit tvorbě zubního kameni. A pokud vás zajímá, proč doporučuji měkké štětiny - tvrdé kartáče mohou poškodit dásně a způsobit jejich zánět, což může vést k dalším potížím a k tvorbě zubního kameni. Navíc je dobré používat zubní pasty, které obsahují fluorid, který pomáhá chránit zuby před kazem.
Ale hygiena úst je jen část řešení. Vaše strava také hraje klíčovou roli v prevenci zubního kameni. Můžete začít omezováním příjmu cukrov a jídel s vysokým obsahem škrobu, které mohou podporovat tvorbu plaku.
Pijte hodně vody, zvláště po jídle, aby se spláchnul zbytek jídla a cukru z vašich zubů. To může pomoci zabránit tvorbě plaku a zubního kameni. K jídlu si dejte potraviny bohaté na antioxidanty, jako je čerstvé ovoce a zelenina, které mohou pomoci chránit vaše dásně a zuby.
Jestliže jsme právě probrali stravu a hygienu, stojí za zmínku také to, jak správně čistit zuby. Zubní kartáček byste měli držet pod úhlem 45 stupňů k dásním a čistit krátkými, jemnými tahy. Měli byste také vyměnit kartáček každé tři měsíce, nebo když vidíte, že se štětiny ohýbají.
A to není vše. Denně byste měli používat zubní nit na odstranění plaku a jídla mezi zuby.
Pokud vidíte nějaké příznaky zubního kameni, je nejlepší hned jít k zubaři. To může znamenat zvýšenou citlivost na horké nebo studené nápoje, krvácení dásní nebo pocit nepohodlí v ústech. Profesionální čištění zubů odstraní nejvíce tvrdých a těžko dosažitelných míst, ze kterých se nemůžete doma dostat.
Toto čištění zubů může být nezbytné každých šest měsíců, záleží na stavu vašich úst. Pokud je vaše ústní hygiena dobrá a nemáte zdravotní problémy, může vystačit jednou za rok.
A teď k tomu slíbenému příběhu. Já Ivana, vám všem mám co říct. Mám hodného pejska jménem Max a on je důvod, proč jsem se stala takovou expertkou na černý zubní kámen. Jednoho dne, když jsem mu čistila zuby, jsem si všimla, že má černý zubní kámen na zadních zubech. Byla jsem z toho tak vyděšená, že jsem se rozhodla prozkoumat vše, co mohu, o zubním kameni a jak se mu vyhnout.
Od tohoto dne čistím Maxovi zuby každý den a dojde mi, že bych měla to samé dělat i pro sebe. A když jsem viděla, jak se Maxův úsměv postupně zlepšoval, tak se zlepšovala i moje nálada. Je to jako cirkulární efekt - čisté ústa znamenají šťastnějšího psa, šťastnější pes znamená šťastnějšího majitele.
A tak, milí čtenáři, vybízím vás, abyste přijali výzvu a postavili se čelně černému zubnímu kameni. Postarejte se o své ústa tak, jak se staráte o svůj fyzický a mentální zdraví. Protože, jak jsem se dozvěděla s Maxem, čistý úsměv může znamenat šťastnější život.
Zdravě se stravujte, vyhýbejte se kousnutí do těch škodlivých cukrových dobrůtek, udržujte své zuby čisté a pravidelně navštěvujte svého zubaře. A nezapomeňte, že vaše ústa jsou okno do vašeho zdraví a pohody. Mějte na toho černého nepřítele na pozoru a možná se jednoho dne z probuzení uvítáte v zrcadle krásným, zářivým úsměvem.
Ivana Křesťanová
Jsem renomovaná stomatoložka se zaměřením na preventivní péči a komplexní péče o zuby. V současnosti pracuji v moderní stomatologické klinice v Českém Krumlově. Vedle své práce věnuji čas také psaní odborných článků a blogů o zubní hygieně a péče o zuby. Prostřednictvím mého psaní se snažím šířit povědomí o významu ústní hygieny a zdravých zubů. Mým cílem je pomáhat lidem dosáhnout a udržet si nádherný úsměv po celý život.
zobrazit všechny příspěvkyNapsat komentář