Jak zubní plak předcházet pomocí přírodních prostředků

Důležitost ústní hygieny

První a vůbec jedna z nejdůležitějších věcí na začátku naší cesty k přírodnímu způsobu prevence zubního plaku je pochopit, proč je ústní hygiena tak důležitá. Myslím, že většina z nás si uvědomuje, že správná ústní hygiena je klíčová pro zdravé zuby a dásně, ale málokdo ví, jak důležité to skutečně je. Když máme špatnou ústní hygienu, umožňuje to bakteriím v našich ústech tvořit zubní plak. Tento zubní plak potom způsobuje různé problémy jako je zubní kaz, parodontóza či zánět dásní. Je to jako když dáte tygru klec plnou nutrií – samozřejmě je všechny sežere!

Známe svého nepřítele

Možná to zní trochu dramaticky, ale když znáte svého nepřítele, máte větší šanci ho porazit. Takže co je to ten zubní plak? No, je to lepkavý biofilm, který se tvoří na zubech. Je způsobený bakteriemi, které se živí cukrem a škrobem v našem jídle a poté vytváří kyseliny, které poškozují naši sklovinu. A to je ten bod, kde přichází do hry naše strava a vyvážená ústní mikroflóra.

Výběr stravy jako přirozený způsob prevence zubního plaku

Ivana a já jsme se rozhodli udělat v naší kuchyni několik změn, protože jsme si uvědomili, jak důležitá je strava při prevenci zubního plaku. Pokud jíte hodně cukru a vysoce zpracovaných potravin, bakterie se mají, co žrát, a tak se množí a vytváří plak. Zkuste místo toho jíst více celých potravin s vysokým obsahem vlákniny. Tyto potraviny jsou nejen lepší pro vaše celkové zdraví, ale také pomáhají přirozeně čistit vaše zuby při jídle. A ještě něco - omezte svůj příjem cukru. Cukr je pro bakterie v našich ústech jako topné dřevo pro kotel - pokud ho přidáte hodně, oheň bude plapolat jako o závod.

Čištění jazyka – vaše tajná zbraň proti zubnímu plaku

Je to tak trochu tabu, ale čištění jazyka je překvapivě účinné v boji proti zubnímu plaku. Bakterie se rády ukrývají na povrchu našeho jazyka, takže pravidelným čištěním tohoto místa můžeme pomoci zajistit, že naše ústa zůstanou čistší a zdravější. Je to trochu jako vysávat vaší obývací místnost – nejdříve musíte odstranit veškerý nepořádek, než můžete vysát koberce. Takže vyzkoušejte čištění jazyka, a třeba budete příjemně překvapeni výsledky.

Přírodní ústní vody a oleje

Ústní vody a oleje s přírodními ingrediencemi mohou být skvělou doplňkovou zbraní v naší válce proti plaku. Obsahují antibakteriální a antiseptické složky, které pomáhají eliminovat škodlivé bakterie v našich ústech. Ale pozor, ne všechny ústní vody a oleje jsou vytvořeny stejně. Některé z nich obsahují alkohol a jiné chemikálie, které by mohly v dlouhodobém horizontu poškodit naše ústní zdraví.

Hydratace jako klíč k čistým zubům

Já sám jsem byl hodně překvapen, když jsem se dozvěděl, jak důležitá je hydratace pro zdraví našich zubů. Když pijeme, pomáháme splachovat potraviny a bakterie z našich zubů a také podporujeme tvorbu slin, které přirozeně vyživují naše ústní zdraví. Takže si příště, když si budete dávat tu skleničku vína, vzpomeňte na to a následně si dajte sklenici vody. A možná si pak na sebe budu muset vzpomenout já a donutit se k tomu, abych to udělal!

Vysoce kvalitní zubní kartáček a správná technika

Nakonec, i když všechny tyto přírodní metody jsou skvělé, neznamená to, že bychom měli ignorovat tradiční metody čištění zubů. Vysoce kvalitní zubní kartáček a správná technika ščetkání jsou stále jedněmi z nejúčinnějších nástrojů v naší lékárničce. Myslím, že to je hodně jako s autem – pokud si ho pravidelně čistíte a udržujete v dobrém stavu, tak vám bude dobře sloužit po dlouhou dobu. A protože jsem ten typ člověka, který miluje své auto, tak si musím přiznat, že to samé platí pro mé zuby. Jsem si jistý, že pokud se budete o své zuby dobře starat, budou vám sloužit po celý život. A kdo by to nechtěl, že?

Filip Šťastný

Filip Šťastný

Jsem Filip Šťastný, odborný stomatolog se sídlem v Brně. Mám mnoho let zkušeností v péči o zdraví ústní dutiny a zuby a jsem zaníceným zastáncem předcházení zubním problémům. Ve volném čase se zabývám psaním o péči o zuby, abych pomohl lidem pochopit, jak důležitá je ústní hygiena. Jsem také milovník ryb a vlastním několik akvárií.

zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář