Zubní plak a jeho vliv na zubní korunky a můstky

Co je zubní plak a proč je tak důležitý?

Pravděpodobně jste o zubním plaku slyšeli a vědíte, že s ním není radno si zahrávat. Ale do detailů to možná nepoznáte. Považuji za důležité tento problém probrat, a proto začnu základem. Zubní plak je měkký a lepkavý povlak, který se tvoří na povrchu zubů a je tvořen bakteriemi a jejich produkty. Ano, čtete správně. V ústech máte celou kolonii bakterií, která si tam po celý den baví po svém. Ale nehledejte obvinění, bakterie jsou součástí našího těla a žijí v nás i na nás. Problém je, když se z nich stane plak. To je takový malý zločinec, který nás připravuje o naše krásné úsměvy.

Komu se tvoří zubní plak?

Všem! Ano, přátelé, plak se tvoří všem bez výjimky. Zatímco někdo ho má méně, někdo ho má více. Záleží na několika faktorech. Na genetické dispozici, stravě, jak často si čistíte zuby a jakou máte ústní hygienu obecně. Mohlo by se zdát, že to není tak velký problém, ale opak je pravdou. Pokud neodstraníte plak pravidelně a řádně, může vést k zubnímu kazu, zánětu dásní a nakonec až ke ztrátě zubů. Ani já Ivana nejsem výjimkou a musím pečlivě dbát na ústní zdraví.

Plak a zubní náhrady - korunky a můstky

Řekněme, že si v minulosti nepečoval o své zuby a teď vám nějaký chybí, nebo máte dokonce korunku nebo můstek. Jedná se o umělé zubní náhrady, které nahrazují chybějící zuby. Plak se ale tvoří rovnou na povrchu těchto náhrad stejně jako na přirozených zubech. Mohlo by se zdát, že na umělém zubu to tak nevadí, ale opak je pravdou. Plak má totiž to špatné, že pokud ho neodstraníte, může se z něho stát zubní kámen, který je mnohem těžší odstranit a může způsobit zánět dásní kolem korunky či můstku a ty pak mohou přijít o svou stabilitu.

Jak se plak odstraňuje a proč je důležité to dělat pravidelně?

Suma sumárum, plak je nepřítel, který chce dělat neplechu. A my mu v tom nechceme dopomáhat, že? Takže co s ním? Jak se zbavit plaku? Velmi jednoduše - čištěním zubů a niťováním. K odstranění plaku je nezbytné si čistit zuby minimálně dvakrát denně, ráno a večer. Je také důležité správně si čistit zuby, to znamená nejen směrem nahoru a dolů, ale také po stranách. A nezbyde nic jiného, než si přiznat, že i niťování je nesmírně důležité. Niť totiž dokáže dostat tam, kam kartáček nezasáhne. Pokud plak pravidelně odstraňujete, preventivně se tak bráníte vzniku zubního kamene a držíte své zuby i dásně v kondici.

Plak - neviditelný nepřítel

Jedním z klamů plaku je, že je často těžké ho vidět. Pokud se například tvoří na zadních stranách zubů, může být opravdu těžké ho vidět. Ale nebojte, mám pro vás tip! Pokud si po umytí zubů například vezmete jazykem pod zadní zuby a cítíte tam hladký povrch, pak je tam pravděpodobně plak. Plak je totiž hrubý na dotek. Takže když příště vyčistíte zuby, zkontrolujte to, když si budete jistá, že je vše v pořádku!

Pravidelné návštěvy u zubního lékaře

Teď mě asi budete nenávidět, ale řeknu to přesto. Pravidelné návštěvy u zubního lékaře jsou nezbytné. Ano, vím, že zubní lékař je pro většinu z nás noční můra, ale věřte mi, že bez jeho pomoci to prostě nepůjde. Zubní lékař totiž umí odstranit i zubní kámen, do kterého se plak může změnit, pokud ho neodstraňujete. A zubní kámen je ještě větší problém, než plak.

Závěrečné doporučení

A tak se dostáváme k závěru. Pečujte o své zuby i dásně. Plak je zrádný a nepříjemný, ale pokud ho budete pravidelně odstraňovat, nemá šanci. Korunky a můstky chápejte jako své "pomocníky", kterým se musíte věnovat stejně jako svým přirozeným zubům. Je to dlouhá cesta, ale věřte mi, že stojí za to. Naše zuby jsou jako šperky, které nám Bůh dal a je jen na nás, jak o ně budeme pečovat. Tak ať vám to jde!

Ivana Křesťanová

Ivana Křesťanová

Jsem renomovaná stomatoložka se zaměřením na preventivní péči a komplexní péče o zuby. V současnosti pracuji v moderní stomatologické klinice v Českém Krumlově. Vedle své práce věnuji čas také psaní odborných článků a blogů o zubní hygieně a péče o zuby. Prostřednictvím mého psaní se snažím šířit povědomí o významu ústní hygieny a zdravých zubů. Mým cílem je pomáhat lidem dosáhnout a udržet si nádherný úsměv po celý život.

zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář